Beslenme & Sağlık

LIGHT ÜRÜN TÜKETENLER DİKKAT!

 

ABD’de yapılan son araştırmalar beslenmede doğru bildiğimiz bir çok şeyin yanlış olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, light ürünler, tam yağlı süt, peynir ve yoğurda göre daha fazla kilo aldırıyor.

Harvard ve Taft Üniversitelerinde, yaklaşık 22 bin kişinin beslenme alışkanlıkları 15 yıl boyunca izlendi. iki araştırma yağlı süt, peynir ve yoğurt yiyenlerde obezite ve diyabet riskinin light ürün tüketenlerden çok daha düşük olduğunu ortaya çıkardı…

Harvard Üniversitesi’nin ‘kadın sağlığı çalışması’ kapsamında 18 bin 438 kadın 11 yıl takip edildi. Tam yağlı süt ürünleriyle beslenenlerde obezite riskinin en az yüzde 8 oranında daha düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.

Üç yıl önce İsveç’te yapılan tam yağlı süt, tereyağı, peynir ve kaymak tüketen orta yaştaki erkeklerin 12 yıl boyunca izlendiği araştırmada ise bu kişilerin az yağlı ürün tüketenlerden obezite riskinin daha düşük olduğu saptanmıştı.

Uzmanlar düşük kalorili olduğu için tavsiye edilen ancak bir çoğu tatlandırıcı içeren yağsız süt ürünlerine göre yağlı süt ürünlerinin sindiriminin daha yavaş ve daha doyurucu olduğunu belirtiyor.

Taft Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada da diyabet riskinin tam yağlı süt ürünlerini tüketenlerde, yağsız veya düşük yağlıları tüketenlere göre daha düşük olduğu tespit edildi.