Güzellik & Sağlık

LAZER EPİLASYONLA İLGİLİ PÜF NOKTALARI

Dünyada en çok kullanılan beş lazer epilasyon çeşidi var:

–           Alexandrite Lazer Epilasyon

–           YAGlazer epilasyon, Nd

–           Diyod Lazer Epilasyon

–           IPL Lazer Epilasyon : Intense Pulsed Light

–           Ev ortamında Lazer Epilasyon

Alexandrite Lazer Epilasyon;

Bu yöntem çoğunlukla açık tenli ama koyu kıl renklerine sahip olan kişilerde uygulanır. Eğer esmer veya bronzlaşmış bir tene sahipseniz Alexandrite Lazer Epilasyon yöntemi sizde etkili olmayabilir. Bu yöntemde düşük dalga boylarındaki lazer ışınlarının kıl köklerine inmesi ile sonuç alınır. Kıl köklerine kadar etkili olan ışınlar ciltte kızarıklık veya yanık oluşturmaz.

Diyod Lazer Epilasyon;

Çoğunlukla normal sayılabilecek cilt yapısına sahip olan kişilerde etkilidir. Alexandrite yönteminde düşük dalga boyu olmasına karşın Diyod Lazer Epilasyon yönteminde uzun dalga boyu kullanılır. Bu yöntemin avantajlarından biri de bronzlaşmış cilt tiplerinde de kullanılabilir olmasıdır. Bu yöntemde de bir önceki yöntemde olduğu gibi kıl köküne kadar işleyen lazer ışınları ciltte kızarıklık veya yanık oluşturmaz.

YAG Lazer Epilasyon (Nd);

Bu yöntem Alexandrite Lazer Epilasyon ve Diyod Lazer Epilasyon tekniklerine göre kıl köküne daha iyi nüfuz eder. Bundan dolayı da daha çok koyu tenli kişiler için uygulanmasına olanak sağlar. Yag Lazer Epilasyon yöntemi hemen hemen tüm cilt tiplerine uygulanabilir. Bu yöntem ile süresi daha fazla olan seanslarla istenmeyen tüylerden kurtulmak için etkin bir yöntem olabilir.

IPL Lazer Epilasyon;

Uygulaması daha önceki yöntemlerden farklı olan bu yöntemde dalga boyları farklılık gösterir. Değişik dalga boylarındaki lazer ışınlarının kıl köklerine ulaşması ile sonuç alınan bu yöntem de eğer seans süreleri ve sıklığı yeterli derecede uzun tutulursa istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulunabilir.

RUBY Lazer Epilasyon;

Ruby Lazer Epilasyon yönteminde kullanılan dalga boyu küçüktür. Bu yöntemi uygulayan uzmanların istedikleri asıl etki hafif ve cılız tüylerden kurtulmak olarak da söylenebilir. İstenmeyen cılız tüylerden bu yöntem ile ağrı ve acı duymadan kurtulmak mümkün olur.

Ev Ortamında Lazer Epilasyon;

Evde kişisel kullanım için tasarlanmış ve üretilmiş lazer epilasyon cihazlarında Diyod Lazer teknolojisi kullanılır. Ancak uzmanların merkezlerde kullandıkları dalga boyları kadar güçlü değillerdir. Evde kişilerin kendi kendilerine uyguladıkları bu cihazlarla eğer uzun süreli ve sık uygulamalarla istenmeyen tüylerde yüksek oranda başarı sağlanabilir.