Alternatif Tıp

HİNDİSTAN CEVİZİ: O BİR SURVIVOR

Hindistan cevizi… Palmiyagiller familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiye türü. Tropikal bölgelerde yetişir, meyvesi yenir. Genellikle toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında hindistan cevizi sütü denen yoğun sıvı bulunur. Hindistan cevizi çok besleyici ve güçlendirici bir besindir. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır. Potasyum, sodyum, magnezyum ve kükürt açısından da zengin bir besindir.

Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi doymamış yağlar dışında, doymuş yağları yüksek miktarda içerir, ancak bunlar zararsızdır. Bu yağlar, orta derecede yağ asitleri, trigliseritler içerir. Bu yağ asitleri vücut tarafından farklı şekilde emilir. İşte hindistan cevizinin faydaları…

Lif Deposu: Hindistan cevizi diyet lifini yüksek düzeyde içerir. Bu özelliği sayesinde glikoz salgılanmasını yavaşlatır ve enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarır, bu durum da diyabet gelişim riskini azaltır ve enzim sistemi üzerinde stres gidermeye yardımcı olur.

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Hindistan cevizi kinetin ve trans-zeatin açısından oldukça zengindir, bu maddelerin anti kanserojen özellikleri dışında yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Hindistan cevizi tüketimi bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Hindistan cevizi yağı tüketimi boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, tenya ve benzeri kötü ve en hassas hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında bakteri ve virüslere karşı vücudun direncini artırır.

Karın Yağlarını Eritir: Hindistan cevizi karın boşlığındaki fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilir. Bunun dışında karındaki yağların neden olduğu hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Enerji Sağlar: Hindistan cevizi yağı yakarak enerjinin artmasını sağlar. Hindistan cevizinin açlık hissini bastırıcı özelliğinin dışında, vücuda doğrudan iştah azaltıcı maddeler salgılar. Sürekli Hindistan cevizi ürünleri tüketen kişiler, hipoglisemi  etkisi ile birkaç saat yemeden dirençli kalmayı başarır.

Hindistan Cevizi Besleyicidir: Hindistan cevizinin içerdiği suyun süt ürünlerinin içeridiği yağlar kadar faydalı olduğu düşünülür. Hindistan cevizi suyu özellikle kan sağlığı için çok faydalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler: Hindistan cevizinin doğal diüretik özelliği idrar yolu enfeksiyonlarıını önler. Bu özelliği ayrıca idrar akışının hızlanmasını sağlayarak enfeksiyonun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Kolesterol Seviyesini Dengeler: Hindistan cevizi vücutta kolesterol düzeylerini geliştirmeye yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Hindistan cevizinin içerdiği doymuş yağlar, vücutta iyi  huylu kolesterol seviyeninin yükselmesini engeller.Bu durum teorik olarak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Hindistan Cevizi Bakterilerle Savaşır: Hindistan cevizi bakteri, virüs ve mantarları öldürmek için yardımcı olur ve bu tür hastalıklara neden olan mikropları kırmak için ihtiyaç duyulan asitleri bol miktarda içerir.

Ağız Hijyeni İçin Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi suyu da, ağız bakterileri öldürmek, kötü nefes sorunlarını azaltmak ve genel diş sağlığını geliştirmek için birçok sağlığa zararlı unsurları ortadan kaldırır.

Hindistan Cevizinin Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları: Hindistan cevizi saç ve cilt sağlığı açısından da çok fadalıdır. Bu yüzden çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve saç bakım malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Kuruluktan meydana gelen pul pul dökülmelerin önüne geçebilir. Cilt sağlığını destekler ve deri cildin hastalıklara yakalanmasına engel olabilir. Bunun dışında ellerdeki kuruluk için de hindistan cevizi etkili bir tedavi sunabilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar hindistan cevizinin cilt kanerine yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur.