Güzellik & Sağlık

DOLGUN DUDAKLAR ARTIK HAYAL DEĞİL

Dudak dolgunlaştırmada implant seçenekleri neler?

Dudak implantı veya dudak büyütme prosedürü yaptırmanız halinde büyük ihtimalle lokal anestezi yapılacaktır. Bir işlem, zorluğuna bağlı olarak doktorunuzun muayenehanesinde veya ayakta tedavi merkezinde iki saat kadar sürebilir ve aynı gün içerisinde eve gönderilirsiniz.

Alloderm bağışçılardan üretilen bir kollajen örtüsüdür. Bunu cerrahınız dudaklarınızın iç tarafında yapılan minik kesilerden içeri sokar. Bu malzeme yalnızca geçici bir çözüm sunar ve 12 aya kadar dayanır. Yağ grefti, istenilen dolgunluğu elde etmek için kendi yağınızı dudaklarınıza yerleştirmenin cerrahi yöntemidir. Kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz fakat bu yöntem kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kendi yağınız olduğundan vücudunuzun bunu geri emme ihtimali bulunur. Goretex, SoftForm ve soft ePTFE kalıcı bir sonuç elde edebilen sentetik materyallerdir. Yukarıda belirttiğimiz diğer seçeneklerin aksine, vücudunuz bu maddeleri emmez. Ama sentetik olmaları nedeniyle alerji riski bulunur. Yerel fleb greftleri, ağzınızın iç flebinden doku ve deri alınan cerrahi bir işlemdir. Diğer tekniklere kıyasla çok daha müdahalede bulunur ve genelde plastik cerrahlar arasında en son çaredir. Cerrahınız aynı zamanda dudağınızın üst çizgisi boyunca bir kesi de açabilir.

 Dudak dolgunlaştırmada iyileşme süresi nedir?

Geçici botoks dolgusunda operasyondan bir saat sonra gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Cerrahi implant veya greftler yaptıracaksanız iyileşmeniz cerrahi prosedürün ardından iki hafta kadar süre alabilir. Doktorunuzdan iyileşme süreniz hakkında bilgi almalısınız. İşten biraz izin almanız gerekebilir. Fiziksel olarak aktif bir insansanız enjeksiyon ardından birkaç gün boyunca ve cerrahi implantlardan sonra belki de birkaç hafta kadar egzersiz yapmamalısınız.

Dudak dolgusu işleminden önce yapılması gerekenler nelerdir?

Sigara kullanıyorsanız, işlemden bir hafta önce sigarayı bırakmanız gerekebilir. Bu konuda doktorunuzun talimatlarını dikkatlice takip etmeniz gerekir. Bol, rahat kıyafetler giydiğinden emin olun. O gün giymeye karar verdiğiniz tişört veya bluz konusunda özellikle dikkatli olun. Yüzünüz üzerinden çekmek zorunda kalmamanız için önünde düğmeleri bulunan bir gömlek çok daha uygun olur. İşlemden önce kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamanız gerekir. Ameliyattan sonra kullanmak için buz, üzerine dayanabileceğiniz rahat yastıklar, doktorunuzun tavsiye ettiği merhem, çiğneme gerektirmeyen yumuşak gıdalar bulundurmalısınız.

Dudak dolgunlaştırma operasyonunun riskleri var mıdır?

Geçici dolgu işleminde komplikasyon riski çok düşüktür. Kalıcı veya implant takılması durumunda herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi riskler ve komplikasyonlar bulunur. Yukarıda anlattığımız gibi implantlara karşı alerjik reaksiyonlarınız veya anesteziye karşı alerjik reaksiyonlarınız olabilir. Operasyonun öncesinde herhangi bir kaygınız varsa bunu doktorunuzla görüşmelisiniz. Başka sorunlara yol açabilecek mevcut rahatsızlıklarınızı ona bildirmeniz çok önemlidir. Eğer aşırı şişkinlik meydana gelirse veya ateşiniz çıkarsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

Dudak dolgusu estetiği sizin için uygun mu?

Dudak estetiği olmak istiyorsanız öncellikle nasıl bir dudak istediğinizi belirlemeniz lazım. Çünkü çok farklı dudak tipleri var. Bu dudak tiplerinden hangisinin sizin yüzünüze daha çok gideceğinden emin olmanız gerekir. Tabi bunu belirlerken yüzünüzün genel hatlarıyla uyumlu olmasına ve dudağınız yapısına uymasına da dikkat etmelisiniz.

Plastik cerrahide dudak estetiğinin yapıldığı durumlar;

İnce dudaklar

Düz dudaklar

Dudak çevresindeki kırışıklıklar

Dudakların asimetrik olması

Dikey çizgiler (özellikle sigara içen hastalarda görülür)

İnce ve düz dudaklar yüzün olduğundan daha yaşlı ve mutsuz görünmesine neden olur.  Gülüş estetiği açısından da kişileri rahatsız eder. Yüzün genel hatlarına uygun dolgunlukta bir dudak ifadeyi yumuşatır, yüze sıcak bir ifade katar, gülümsemeyi güzelleştirir ve yüzün diğer uzuvlarının güzelliğinin ön plana çıkmasını sağlar.

Sanıldığının tersine dudak büyütme operasyonu plastik cerrahın elinden çıkarsa hiçbir risk barındırmaz. Medyada gördüğünüz kötü dudaklar, plastik cerrah yerine alanında uzman olmayan bir takım estetik merkezi kurbanlarıdır. Eğer alanında uzman bir plastik cerraha giderseniz, yapılacak muayene sırasında yaşanabilecek her riske karşı önlem almak için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra operasyonu gerçekleştirecektir. Ve böylece hiçbir sorun yaşamanıza fırsat bırakmayacaktır.

Ayrıca dudak büyütme operasyonundan önce sigara içmeyi bırakmanız ve genel sağlık durumunuzun yerinde olması gerekir. Eğer sizde;

Uçuk gibi enfeksiyonlar

Diyabet

Lupus hastalığı

Kanın pıhtılaşmaması sorunları

varsa dudak estetiği sizin için sorun teşkil edeceğinden cerrahınız tarafından incelemeye tabi tutulursunuz.

Ayrıca geçmişte yaşadığınız ileri derecede uçuk, alerji (özellikle lidokin) sorunları varsa bunu doktorunuza söylemeniz gerekir.  Doktorunuzu düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa bu konuda da uyarmanız gerekir.

Eğer siz de dudağınızdan memnun değilseniz bizimle görüşerek aklınızdaki bütün soruları sorabilir, en uygun tedavi yöntemini öğrenebilirsiniz.

Dolgun ve biçimli dudaklara nasıl sahip olunur?

Dudak dolgusu yöntemiyle… Kullanılan dolgu maddesi kolajenden elde edilen yumuşak jölemsi malzemedir. Dolgunun kullanım yerine ve şekline göre birkaç çeşidi var. Biz bunları kalıcı ve kalıcı olmayan şekilde iki ana çeşide ayırıyoruz. Kalıcı dolgular geri dönüşümü olmadığı için güvenli çok güvenli değildir. Bu yüzden de çok gerek duyulmadıkça kullanılmamaktadır.

Kalıcı olmayan dudak dolgusunda ise sağlık kuruluşları tarafından onaylı kalıcılığı 6 ay ile 2 yıl arasında değişen son derece güvenilir olan maddeleri tercih etmekteyiz. Kullandığımız dolgunun kalitesi, yaptığımız işin kalitesini de artırmakta dolayısıyla yapılan işlemlerde doğal ve güzel görüntüyü yakalayabiliyoruz. Ayrıca istenilen doğal görüntüyü elde etmek için gereken diğer faktörler ise doktorun kullandığı teknik, kullanılan ekipmanın yeterli olmasıdır. Bunların herhangi birinin eksik olması, dolguda oluşabilecek kötü senaryoları doğurmaktadır.

Dudağın yeni şekline nasıl karar verilir?

Nasıl şekil verildiğini kısaca açıklamak gerekirse, dudağın çizgisi ve kalınlığı belirli olduğu için bu bölgelerin herhangi bir şekilde artırılması mümkün değildir. Bu yüzden işlemin amacı mevcut dudağa en az noktaya, düşük miktardaki dolguların doğru yerleştirilerek hacim kazandırmaktır. Bunu da en iyi şekilde yapabilmek için doğru analiz ve yöntemler kullanılır.