Güzellik & Sağlık

CİLT BAKIMI ERKEKLER İÇİN DE ÖNEMLİ

 

Sıcak yerine ılık duş alın.

Serin bir sabah sıcak duşun yerini hiçbir şey tutmaz. Ama suyun sıcaklığını biraz azaltmak cildinizin kurumasını, dökülmesini ve kaşınmasını engeller. Su sıcaklığı arttıkça (ve suda uzun süre kaldıkça) cildinizdeki doğal yağlar akıp gider. Duşta 5 dakikadan fazla kalmamanızı öneriyoruz.

Nemlendirin

Erkek cildi kadınlara göre daha yağlıdır ancak yine de kırışıklık oluşumunu azaltmak için günlük nemlendirici kullanın. Normal veya yağlı cilde sahip erkekler için hafif bir losyon veya nemlendirici jel yeterli olabilir. Kuru cildiniz varsa daha güçlü bir nemlendirici kullanın.

Yüzünüzü sabunla yıkamayın, yüz temizleyici kullanın

Eğer yüzünüz hassas ise “sodyum lauril” sülfat içermeyen bir temizleyici kullanın. Kullanacağının yüz temizleyicide seramid, gliserin, ayçiçeği veya soya yağı veya petrolatum olmasına dikkat edin. Eğer cildiniz yağlıysa limon, çay ağacı yağı veya ökaliptus içeren temizleyiciler kullanın. Normal sabunlar yüzünüzdeki ince deri için iyi değildir.

Tıraş olmadan sakalları yumuşatın

Kolay tıraş için, sakalları iyice nemlendirin. Bunun için en iyi zaman duştan sonrasıdır, sakallar iyice nemlenmiş ve yumuşamış olur. Eğer tıraş bıçağı tahriş yapıyorsa köpük yerine tıraş jeli kullanın. Yeni üretile jeller sakalları daha yumuşak hale getirerek tahrişi ve kıl dönmelerini engellemeye yardımcı olur. Sakallarınızı mümkün olduğu kadar az tekrarla uzama yönünde kesin.

Alkol içeren aftershave kullanmayın

Tıraş cildinizin yüzeyindeki ölü hücreleri temizler. Bu durum cildinizi tahriş edebilir. Nemlendirici rahatsızlık hissini azaltabilir ancak alkol içeren losyonlar durumu kötüleştirir. Alkol içeren losyonlar bakterileri öldürerek kesiklerin mikrop kapmasını engelleyebilir ancak yeni tıraş bıçakları ile yüzünüzü kesmeniz oldukça seyrektir.

Hafifçe vurarak kurulanın, havluyu sürtmeyin

Yüzünüzü yıkadıktan sonra havluyla hafifçe vurarak kurulanın, sürterek kurulanmak cildi tahriş eder ve gereğinden fazla kurumasına neden olur.

Almadan önce etiketleri okuyun

Cilt bakım ürünlerinin etiketleri ilk bakışta karmaşık gelebilir, yardımcı olabilecek anahtar kelimeleri arayın. “Noncomedogenic” sivilceye neden olmaz demektir. “Alkolsüz – Alcohol-free” cildinizi kurutmaz, Antioksidan veya A,C,E vitamini içerenler ise cildinizin kendini yenilemesine yardımcı olur.

Kokulu ürünleri kullanmayın

Cilt bakım ürünlerindeki kokular genellikle sentetik malzemelerdir ve cildinizi kurutup rahatsız edebilir. Eğer hassas cilde sahipseniz kokusuz ürünleri tercih edin. Bazı erkekler limon veya lavanta gibi doğal içeriklerle koku verilmiş ürünleri tercih ederler.

Kaz ayaklarını yok edin

Eğer göz veya ağız çevrenizde çizgiler oluşmaya başladıysa “hyaluronic acid” içeren nemlendirici kullanın. Kaz ayağı gibi daha derin çizgiler için “retinol” veya “glicolic acid” içeren yaşlanma engelleyici krem kullanın. Bu doğal içerikler cildin üst tabakasındaki ölü hücreleri temizler ve çizgileri yumuşatır.

Güneş koruyucu kullanın

Yaşlanma lekelerinin ve kırışıklıkların en büyük nedeni güneş ışığının verdiği hasardır. Günde 5 dakika bile güneşte kalsanız cildiniz büyük oranda etkilenir. Sabah bakımınıza güneş koruyucu veya en az 30 SPF içeren nemlendirici ekleyin. Ürünün geniş spektrumlu yani hem yakıcı hem yaşlanmaya neden olan ışınları engelleyici olmasına dikkat edin.

Ayaklar

Yaşlandıkça ayak derimiz kalınlaşır ve çatlar. Eczaneden bir ponza taşı alın ve sertleşen kısımları duşta her gün temizleyin. Sonra da ayak için üretilmiş güçlü nemlendiriciler kullanın. Eğer çatlaklar çok kötü ise kalın bir tabaka nemlendirici sürün, çoraplarınızı giyin ve o şekilde uyuyun.

Sivilcelerinizi sakın sıkmayın

Akne tedavisinde dıştan uygulanan ve ağızdan alınan ilaçlardan yararlanılır. Akneden kaynaklanan izlerin engellenmesi açısından tedavinin mümkün olduğunca erken başlanması ve sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekir. Akne izleri kişinin ileri yaşamında büyük bir sorun olabilir.
Akne izlerinin tedavisinde peeling (deriyi soyma), deri tıraşlama ve lazer işlemlerine başvurulur. Akne izinin şiddeti kullanılacak yöntemin çeşidini belirler. Peeling; hafif, orta ve derin şiddette derinin soyularak atılması, alttan yeni sağlıklı daha az izli bir derinin gelmesini hedefler.

Çizgiler içi botoks
Derin çizgilerin ortadan kaldırılması için botoks, dolgu enjeksiyonu ve lazer yöntemine başvurulur. Botoks ve dolgu kişinin günlük yaşamını etkilememesi ve kısa sürede yapılması açısından tercih edilmektedir. Yaşlanmayı geciktirmek amacıyla retinoik asit, vitamin C, meyve asidi içeren kremlerden faydalanılır. Sigara ve alkol tüketiminin az olması, düzenli beslenme ve spor da yaşlanmanın gecikmesinde etkili olmaktadır.

Erkeklere de epilasyon yapılır

Erkeklerin son yıllarda dermatologlara başvurdukları sorunlardan biri de vücut kıllarından uzaklaşma yöntemleridir. Boyun, sırt ve göğüs kılları erkek hastalarda kozmetik olarak sorun yaratmaktadır. Lazer epilasyon; bu bölgelerdeki kılların uzaklaştırılmasında etkili olmaktadır. Lazer epilasyon sadece kozmetik bir tedavi yöntemi olmayıp, boyun bölgesinde tıraştan kaynaklanan kıl batıklarını da tedavi edilmektedir.

Her erkeğin kabusu saç dökülmesi

Testesteron hormonu, genetik olarak yatkınlığı olan kişilerde, erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz saçın ön kısmında açılmaya neden olur. Dökülme otuzlu yaşlarda kendini belli eder. Genetik faktörlerin yanında yetersiz beslenme, kullanılan ilaçlar ve stresin de dökülmede arttırıcı rolü vardır. Kimyasal maddelerin saça çok fazla uygulanması dökülmeyi arttırıcı diğer sebeplerdir. Erkek tipi dökülme medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Medikal tedavilerin uzun süreli olduğu konusunda hastalar bilgilendirilmelidir.

Bunları mutlaka yapın
Erkeklerde cilt bakımının temel öğeleri cilt temizliği, nemlendiriciler ve güneş koruyuculardan oluşur. Cilt günde iki defa temizlenmelidir. Ciltteki yağ ve kir artıkları bu şekilde uzaklaştırılır. Cildinizi her gün nemlendirin. Kullanılacak nemlendiricinin güneş koruyucu içermesi, dışsal kaynaklı yaşlanmanın engellemesinde de etkili olur. Yüzünüzü ılık suyla yıkamanız, cildinizin tıraşa uyumunu sağlar. Cildin tahriş olmasını önlemek için tıraş bıçağınızı haftada bir yenileyin. Tıraş sonrası cildi tahriş etmeyen nemlendirici sürülmelidir. Düzenli uyumaya özen gösterin. İyi bir gece uykusu yaşlanmaya karşı en etkili yöntemlerden biridir! Cildinizin kurumaması için günde iki litre su içmeye özen gösterin.