Güzellik & Sağlık

ÇİL TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEMLER

Çil neden oluşur?

Derimizin en üst tabakasında, epidermiste oluşan çiller, dediğimiz gibi bir cilt hastalığı değildir ve oldukça yaygındır ancak gerçekte bize vücudun verdiği sinyallerdir. Derinin yeterince korunamadığının göstergesi ve güneş ışınlarına verdiği tepkinin sonucudur aslında. Bazı insanlar bu görüntüden çok hoşlanırken, kimileri ve hatta çoğunluk bu lekelerin estetik açıdan iyi durmadığını düşünür ve çillerini yok etmek için çareler arar. “Çilleri ortadan kaldırmak, görünümlerini hafifletmek için neler yapabilirsiniz” ya da “hangi profesyonel tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz” sorularına verilebilecek bazı cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Tedavi yöntemi nedir?

Çiller çok önemli bir deri sinyali gibi durmuyor olabilir fakat diğer her şeyde olduğu gibi öncelikle ve özellikle tedavi öncesinde bir doktora danışılmasında fayda vardır. Gideceğiniz dermatolog, çillerinizi inceleyecek ve size bu lekelerin sağlıklı olup olmadığını söyleyecektir. Vücuttaki lekeler ve özellikle koyulaşan lekeler kanser belirtilerinden olabileceğinden ciddiye alınmalıdır ve bir uzman tarafından kontrol edilmelidir. Peki dermatoloğa danıştınız ve çillerinizin zararsız olduğunu ve yok etmek için tedavi uygulanabileceğini öğrendiniz. Tedavi seçenekleriniz neler?

Limon suyu

Limon suyu doğal bir renk açıcıdır ve sadece çillerin değil, saçların da rengini açmakta kullanılabilir. Bu işlem daha çok güneş tarafından oluşan çiller yerine doğal lekelerin giderilmesinde etkilidir. Limon suyunu sıkın ve içine pamuk batırıp yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 10 dakika süreyle kalmasına izin verin. Sonrasında bol su ile durulayın.

Beyazlatıcı krem

Birçok eczane ve güzellik merkezinde bulunan beyazlatıcı ve aydınlatıcı kremler, belki çillerinizin tamamen yok olmasını sağlamayacak ama renklerinin değişmesinde ve yüzünüzün genel görümünde ciddi değişiklikler yapacaktır.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisiyle lekelerin görünümü azaltılabildiği gibi, tamamen de yok edilebilir. Lazer yapılan bölgede geçici olarak oluşan kızarıklık, morarma yani renk değişimi normaldir. Fakat lazerin, uzun dönemdeki etkilerinin zararlı olup olmadığı konusunda tartışmalar devam etmektedir. Lekelerin ciltte kalma sürelerine, renklerinin koyuluklarına göre seans süresi ve kaç kere yapılması gerektiğine karar verilir.

Çil tedavisinde hangi lazerler kullanılır?

  • KTP lazer 532 nm
  • IPL (430-1100 nm)
  • Alexandrite lazer 755 nm
  • Erbium lazer
  • CO2 lazer
  • Fraksiyonel lazerler

Lazerle çil tedavisi ne kadar arlıklarla ve kaç seans yapılmalıdır?

Seçilen lazer ve ışık sistemine göre, seans sayıları değişse de ortalama 4 seansta çillerde azalma veya kaybolma beklenir. Seanslar 3-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Çillerde dört seans sonrası yılda 1-3 kez tedaviye devam edilerek çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Çil tedavisi kimlerde ve hangi durumlarda başarılıdır?

Çil tedavileri açık tenli kişilerde ve koyu renkli çillerde oldukça başarılıdır. Çillerin rengi açıldıkça lazerin çili yakalaması azaldığı için başarı oranı düşmesine rağmen açık tenlilerde açık renkli çillerde lazer tedavileri başarılı olur. Koyu tenli kişilerde açık renkli çili olanların lazer tedavileri risklidir. Çili yakalamak için yüksek dozlarda atılan lazerler cildi yakabilir. Bu sebeple koyu tenli olup açık renkli çili olan kişilerde lazer tedavilerinde dikkatli olunmalı, yanıtın olmadığı durumlarda cilt yenileme yöntemler ile cildi aydınlatmayı tercih edilmelidir. Lazerle çil tedavisinde koyu tenlilerde koyu renkli çillerde iyi sonuçlar alınabilir.

Lazerle çil tedavisinde yan etkiler nelerdir?

Lazerle çil tedavisinde beyaz tenli kişilerde yan etki beklenmez. Buğday ve esmer tenli kişilerde çil tedavinden sonra geçici veya kalıcı koyulaşmalar olabilir. Eğer doğru hastaya doğru lazerle uygulama yapılırsa bu tarz yan etkiler görülmez.

Lazerle çil tedavisinden sonra ciltte ne gibi değişiklikler görülür?

Lazerle çil tedavisinden hemen sonra cilt kızarıktır. Hafif bir ödem olabilir. Uygulamadan sonra birkaç gün içinde çiller kararır. Kararan çiller bir hafta içinde dökülerek ciltte aydınlanma meydana gelir.

Lazerle çil tedavisinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İşlemden sonra 12 saat banyo yapılmamalıdır. İşlemden sonra kızarıklık ve ödemi gidermek için buzla kompres yapılır. Lazerle çil tedavilerinden sonra iyileşene kadar besleyici ve nemlendirici kremler kullanılır. Düzenli olarak en az 30 faktörlü güneşten koruyucu sürülür. Lazerle tedaviden sonra 6 ay güneşlenmekten kaçınılmalıdır.