Genel

‘ÇİKOLATA BEYNE VE HAFIZAYA FAYDALI’

UZMANLAR KAKAONUN İÇİNDEKİ MİKRO BESİN ELEMENTLERİNİN BEYNE FAYDASI OLDUĞUNU BİLİYORDU. 2011’DE YAPILAN BİR ARAŞTIRMADA DA ‘PSİKOLOJİK SÜRECE DE OLUMLU ETKİSİ OLDUĞUNU’ ORTAYA KOYDU.

ARAŞTIRMACILAR, BU BESİNİ TÜKETMENİN KAN AKIŞINI BEYNE DOĞRU HIZLANDIRDIĞINI DÜŞÜNÜYOR DOLAYISIYLA BUNUN DA BİR TAKIM BEYİN FONKSİYONLARINI GELİŞTİRDİĞİNE İNANIYOR.

ÇİKOLATADA BULUNAN METİLKSANTİN MADDESİNİN DE KONSANTRASYON SEVİYESİ DAHİL VÜCUTTA FARKLI FONKSİYONLARA ETKİ ETTİĞİ BİLİNİYOR.

PSİKOLOG ELİAS “SANIRIM, KENDİMİZİ SUÇLU HİSSETMEDEN KÜÇÜK MİKTARLARDA ÇİKOLATA YİYEBİLİRİZ, TABİ BUNU SAĞLIKLI BİR BESLENMENİN YERİNE KOYMADIĞIMIZ SÜRECE” DİYOR.

ARAŞTIRMA HENÜZ BİTMEDİ. ELİAS, “BİTTER ÇİKOLATA VE DAHA HAFİF ÇİKOLATAYI AYRI AYRI İNCELEMEDİK. BU İNCELEME BİZE OLAN BİTENLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ VEREBİLİR” DİYOR VE KATILIMCILARA İLİŞKİN DE ŞUNLARI SÖYLÜYOR:

“BİR DE BİZ YALNIZCA, YA DAHA ÖNCE HİÇ ÇİKOLATA YEMEMİŞ OLANLARI YA DA ÇOK NADİR, HAFTADA, AYDA BİR YİYENLERİ İNCELEDİK. ONLARCA ÇİKOLATA YİYENLERE NE OLDUĞUNU DA GÖRMEK İSTERİM.”