Beslenme & Sağlık

AROMALI LATTE’LERDE KOLA KADAR ŞEKER VAR

İNGİLTERE’DE FAZLA ŞEKER KULLANIMINA KARŞI KAMPANYA YÜRÜTEN BİR GRUP, KAFELERDE SATILAN 131 SICAK İÇECEĞİ İNCELEDİ.

BUNLARDAN ÜÇTE BİRİNDE, HER BİRİ 9 KAŞIK ŞEKER İÇEREN EN AZ BİR TENEKE KUTU PEPSİ YA DA COCA-COLA KADAR ŞEKER OLDUĞU BELİRLENDİ.

ACTİON ON SUGAR ADLI GRUP, BAZI SICAK İÇECEKLERDE ŞEKER MİKTARININ 20 TATLI KAŞIĞININ ÜZERİNE ÇIKTIĞINI KAYDETTİ.

İNCELENEN SICAK İÇECEKLER ARASINDA MOCHA VE LATTE GİBİ AROMALI KAHVELER, MEYVELİ SICAK İÇECEKLER VE SÜTLÜ ÇİKOLATA HOT CHOCOLATE’LAR DA BULUNUYOR.

IMAGE COPYRİGHTPA

ACTİON ON SUGAR, ÜZERİNDE BESİN DEĞERİNİ GÖSTEREN BİR ETİKET OLSAYDI, BU İÇECEKLERDEN YÜZDE 98’İNİN YÜKSEK ŞEKER İÇERDİĞİ İÇİN KIRMIZI ETİKET ALACAĞINI SÖYLEDİ.

İNGİLTERE ULUSAL SAĞLIK HİZMETLERİ, 11 YAŞ VE ÜZERİNDEKİLERE GÜNDE EN FAZLA 30 GRAM, YA DA 7 TATLI KAŞIĞI ŞEKER ALMALARINI ÖNERİYOR.

ACTİON ON SUGAR’IN ARAŞTIRMASINA GÖRE İSE, STARBUCKS’IN PORTAKAL VE TARÇINLI SICAK İÇECEĞİ, 25 TATLI KAŞIĞI ŞEKER İÇERİYOR.

FAST FOOD ZİNCİRİ KFC’NİN MOCHA’SI İLE STARBUCKS’IN SICAK ÇİKOLATASINDA 15 KAŞIK, CAFFE NERO’NUN CARAMELATTE’SİNDE İSE 13 KAŞIK ŞEKER BULUNDU.

ACTİON ON SUGAR ADINA ARAŞTIRMA YAPAN KAWTHER HASHİM, KAHVE ZİNCİRLERİNE KULLANDIKLARI ŞEKER MİKTARINI AZALTMALARI, ETİKETLEME İŞİNİ DAHA İYİ YAPMALARI VE EN BÜYÜK BOY İÇECEKLERİ KALDIRMALARI ÇAĞRISINDA BULUNDU.